Fakultetet og studentene ønsker å premiere gode undervisere, enten som en enkelt underviser eller som en undervisningsgruppe bestående av flere undervisere, som evner til å inspirere til faglig engasjement hos studentene.
Undervisningsprisen deles ut hver høst, og går til en underviser som har undervist emner ved MatNat forrige akademiske år (høst og vår).
Tidligere prisvinnere kan vinne igjen dersom det har gått 5 år siden prisvinnerne vant sist. Dette er mulig forutsatt at prisvinnerne har vist en annen utmerket prestasjon, enn det som prisvinnerne vant prisen for sist gang.
Hvert programområde fra instituttene kommer med hver sine nominasjoner, inntil én kandidat, etter innspill fra studentene ved deres respektive institutter. Prisen blir utdelt av en komité sammensatt av én student fra hvert programoråde, to fra Realistutvalget (RU), én av studentrepresentantene i fakultetsstyret og dekanus.
Se statuttene for undervisningsprisen for mer informasjon om prisen.
Tidlegare vinnarar av undervisningsprisen:
20/21 Therese Romslo Saltskår, Matematisk institutt
–UiB.no –
19/20 Randi Hovland, Institutt for biovitenskap
–UiB.no –
18/19 Bjørn Tore Hjertaker, Institutt for fysikk og teknologi
–UiB.no –
17/18 Morten Førre, Institutt for fysikk og teknologi
–UiB.no – Haugesunds Avis
16/17 Anya Helene Bagge, Institutt for Informatikk
– uib.no –
15/16 Bjørn Grung, Kjemisk institutt
14/15 Aurelia E. Lewis, Molekylærbiologisk institutt
– På Høyden – UiB.no
13/14 Pavel Jan Kosinski, Institutt for fysikk og teknologi
12/13 Førsteamenuensis Thomas Spengler, Geofysisk institutt
– På Høyden – UiB.no
11/12 Førsteamenuensis Nils Åge Frøystein, Kjemisk institutt
– På Høyden – UiB.no
10/11 Førsteamenuensis Asgeir Sorteberg, Geofysisk institutt
– UiB.no – Studvest (indirekte i andre saker: 1, 2)
09/10 Førsteamenuensis Andreas Leopold Knutsen, Matematisk institutt
– På Høyden – UiB.no
08/09 Professor Knut Børve, Kjemisk institutt – På Høyden
07/08 Førsteamanuensis Gaute Velle, Institutt for biologi
– På Høyden – BA.no
06/07 Professor Fredrik Manne, Institutt for informatikk – På Høyden
05/06 Amir Massoud Hashemi, Matematisk institutt – På Høyden – BT
04/05 Professor Bjørn Ian Dundas, Matematisk institutt
03/04 Professor Dag Tjøstheim, Matematisk institutt – På Høyden
02/03 Professor Rein Aasland, Molekylærbiologisk institutt – På Høyden
01/02 Professor Anne Grete Frodesen, Fysisk institutt
00/01 Professor Geir Kåre Totland, Zoologisk institutt – På Høyden
99/00 Professor George W. Francis, Kjemisk institutt
98/99 Førsteamanuensis Khalid Azim Mughal, Institutt for informatikk
97/98 Førsteamanuensis Jarl Giske, Institutt for fisker- og marinbiologi
96/97 Professor Egil Lillestøl, Fysisk institutt
95/96 Professor Arne Stray, Matematisk institutt.